Educam cu drag

Scoala Gimnaziala "Inv. Nicolae Ispas" Clondiru

10.04.2023 21:11
Școala Gimnazială „Înv.Nicolae Ispas” Clondiru, județul Buzău, este veche de peste o sută de ani, serbând centenarul în anul 2009. Ea va intra în reabilitare anul acesta, pe fonduri locale,întrucât condițiile în care învață elevii nu sunt dintre cele mai bune. Deși o școală din mediul rural, are...

30 ianuarie -Ziua Internațională a Nonviolenței în Școală

01.02.2023 10:32
În cadrul proiectului ,,Școala prieteniei” s-a desfășurat activitatea ,,Stop violenței în școală”  in cadrul Scolii gimnaziala ,,Prof.Constantin Dinca” Ulmeni. Sloganul acestei zile a fost ”IA ATITUDINE, SPUNE STOP VIOLENȚEI!”, activități preventive destinate creșterii siguranței în unitățile...

"Noua ne pasa" - un proiect de suflet alaturi de Fundatia Emag

13.12.2022 16:34
       Anul 2022 a fost unul castigator pentru scoala noastra, din multe puncte de vedere.     Una dintre marile realizari este obtinerea programului "Noua ne pasa" oferit de Fundatia Emag.      Copiii incluși în program provin din familii...

EMPATICO - CĂLĂTORIND ÎN JURUL LUMII

29.10.2021 23:56
      Totul a început într-o zi frumoasă de toamnă în care profesoara de engleză ne-a spus că vom participa la activități cu niște copii din țări străine, cu care vom conversa în limba engleză. La auzul acelor cuvinte, unii eram emoționați și încântați,...

20 Mars - La journée internationale de la Francophonie

22.03.2021 23:02
20 Mars-La journée internationale de la Francophonie! Elevii Școlii Gimnaziale ,,Profesor Constantin Dincă" Ulmeni, sărbătoresc această zi prin diverse activități desfășurate pe parcursul unei săptămâni: desene, proiecte, concurs de traduceri, concurs de cultura generala Istețul francofon,...

Elevi harnici - burse de merit

13.03.2021 10:05
Școala noastră a obținut burse, în cuantum de 1000 de lei lunar, începând din luna martie și până în luna decembrie, pentru două dintre elevele care s-au remarcat prin rezultate deosebite atât la școală, cât și în activitățile extracurriculare. Bursele sunt acordate de către Asociația "Maria...

Despre pasiune, munca si daruire

17.01.2021 19:44
    Orice lucru facut cu pasiune, aduce dupa sine si rezultate. Acest lucru l-a dovedit eleva Gaina Andreea de la Scoala Gimnaziala "Inv. Nicolae Ispas" Clondiru, care a reusit in clasa a VII-a performanta de a obtine locul II la Olimpiada de limba franceza, faza...

Visele se implinesc cand povestea este scrisa alaturi de Dumnezeu

14.01.2021 08:17
Încă din vară, după rezultatele de la Evaluarea Națională, am discutat cu niște oameni destoinici de la București posibilitatea înființării unui laborator de informatică. Și, cum întotdeauna e nevoie de omul potrivit, la locul potrivit, de data aceasta s-a numit Adela Dediulescu. Împreună cu niște...